52786789_150x150 Bugün facebookta dahil olduğum doğal doğum gruplarından birinde harika bir yorum gördüm. Bir anne doğumlarıyla ilgili deneyimlerini şöyle paylaşmış:

Ben Kizimi Isvecte oglumu ise Danimarkada dogurdum. Ikisinin dogumuda dogal oldu ve dogumlarimin ikisinde ne doktor nede ebe mudahelesi vardi. Zaten dogumumda bir ebe vardi, doktor ve diger personel problem olmadigi surece gelip rahatsiz etmiyor. Bebeklerimin ikiside Dogumdan hemen sonra gøgsume (kucagima) konuldu,bebeklerimle doyasiya hasret giderdik ve saatler sonra tam 1,5 iki saat sonra ebe yine bizim yanimiZda kontrollerini yapti. Bu arada hic aglatmadilar bebisleri, yani oyuzdende hem Anne hemde bebek icin cok guzel huzurlu bir duygu oldu ve bebegimle hic ayrilmadim.
Resmi gormek gercekten sasirtti beni. Umarim Turkiyede en kisa zamanda sezeryanlar minimuma iner ve Anne bebek iliskisine saygi duyulur ve ayrilmazlar…

Hayalimi gerçekleştiren bu anneye imrenmedim değil. Maşallah.. Allah yavrularıyla ve eşiyle birlikte daha nice sağlıklı yıllar uzun bir ömür nasip etsin.

Konuyu çok güzel özetlemiş.. İşte hayalim bu! Doğum ne kadar sağlıklı geçer, ne kadar gerçekleştirebiliriz bilmiyorum ama en büyük arzum doğumun mümkün olduğunca doğal ve müdahalesiz (epidural de dahil hiç bir müdahalenin olmadığı) geçmesi ve sonraki anne-baba-bebek kavuşmasının anne-bebeğe saygılı olması. Şuanki gücümün o sırada olamayacağını ve bu arzumun gerçekleşmemesi için oluşabilecek engellere karşı koyamayacağımı biliyorum. (Belki de aksine bir kaplan gibi hırçın olacağım bu uğurda bilmiyorum ama o sürecin böyle hırçınlıklara gerek kalmadan sakinlik içinde akmasını istiyorum. Top yere düşerse elbet oyundan çıkmayacağım, topu alıp oyuna devam edeceğim ama burada düşmesin o top yere.. Yerde cam kırıkları var..) O nedenle benim en büyük güvencelerim o esnada Barış, doktorum ve ebem.. Onların benim ve bebeğimin savunmasızlığında bizi koruyacaklarına ve konuya müdahale edeceklerine ve hiç bir sağlık gerekçesi acil bir durum (Allah korusun) yoksa bu kavuşmanın arzu ettiğim şekilde yaşanacağına güveniyorum. Ona göre destek ekibimi seçtim. Ben doğuracağım ama onların varlığı da bana güç verecek, kendimi güvende hissettirecek! :) Çok şükür seçtiğim hastahane, oranın prosedürleri, ebeleri vs de tüm bu arzularımı destekliyor. Böyle hastahanelerin ve anlayışın en kısa zamanda çoğalmasını diliyorum. Bunun için de biz gebelerden böyle taleplerin daha çok gelmesi ve onların da saçma salak rutin prosedürlerini değiştirmeleri ve esnemeleri gerekiyor. Sadece o prosedürleri değiştirmeleri de yetmiyor, o ameliyathaneler ve özellikle o sancı odası dedikleri toplu işkence odalarını da değiştirmeleri gerekiyor. İnsanın o odaları görünce ben sancı mancı çekmem verin epidurali gitsin diyesi geliyor. Hatta ve hatta sezaryen! Kesseler acımaz. Ne acı!.. Ne yazık!.. İnşallah hızlı bir gelişme olur, anneler daha çok bilinçlenir, haklarını arar, ister.

Aynı topicte güzel bir not daha gördüm. Ne kadar da güzel değinmiş, artık orada bir bebeğin varlığına!.. Ona saygı duymak zorundasınız, ondan hiç bir farkınız yok hiç bir artınız yok! Bu da o not:

Hakan bey sayesinde artık doğumda bir de bebeğin olduğunu fark ettim! Doğumu seven bir khd uzmanı olarak binlerce doğumda bulunmuştum, ama hiç bebeğe bir oyuncak bebekten farklı davrandığını görmedim. Oysa bütün olay o İNSANın hayata gelişi. Tüm saygıyı hak ediyor.
O bir insan, bedeni ne kadar küçük olursa olsun.

Allah inşallah bize sağlık versin. Bebeğim bu yolculuğunu ve ona çok yabancı olan bu dünyadaki o ilk saatlerini güvendiği kalp atışının ve anne-baba seslerinin, dokunuşlarının içinde huzurla geçirsin. Bu onun gerçek HOŞGELDİN PARTİSİ.. Doğum günü! Tüm doğumgünü kutlamalarının en özeli!! İlerideki doğumgünlerindeki barbie bebek veya bambaşka aklıma gelmeyen isteklerini karşılamaktan daha değerli o günkü isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılamak ve bu dünyaya güvenle ayak basabilmesi.

Allah’ım sen bize sağlık ver. Her anneye ve en çok da bebeğine gönlüne göre bir doğum nasip et yarabbim.. Travmasız..

 

 

Bunları Okumuş muydunuz?

2 Responses to “Bebek ile kavuşma..”

Leave a Reply