HamileykenDaha önce bir yerde Lohusalık döneminde çıldırtan tepkiler üzerine bir yazı okumuştum, lohusanın içinden geçen ama genelde dile getiremediği cevaplarıyla birlikte; çok sevmiştim. Zamanı gelince de kendi lohusalık dönemi delirmelerimi paylaşırım, şimdi hamilelikte başıma gelenleri bir derledim. Son haftalarda yenileri eklenirse güncellerim.

Evet başlıyorum..

Şu Iphone’u bırak elinden: “Sana mı soracağım?! Zaten elimden düşürmüşüm, kulaklıksız kullanmaz olmuşum, hatta çoğu cep telefonu aramasını cevapsız bırakır olmuşum, bi de gelmişin bırak elinden diosun. Taktir edersin ki Deniz’i senden daha çok düşünüyorum.”

Anne olunca görürsün hahaha: “Eee? Anne olunca göreceğim tabi? Nedir tam olarak alay etmeye çalıştığın tatlım?” Bu genelde bir sonraki cümleyi kuranlar tarafından kuruluyor. Otomatik olarak arka arkaya veriyorlar bu tepkileri, 1 alana 1 bedava. Aslında demek istiyorlar ki: “Sen şimdi bunları okuyorsun ya hahahahahah, başına gelince göreceksin hiç böyle okuduğun gibi olmuyor” Yavrucum hasta mısın tabii ki “insan”dan bahsediyoruz, birbirine benzer mi? Elbette ki pratik teoriden farklı gerçekleşebilir. Ama bebeğin ve senin için yapman gereken fiziksel/psikolojik en doğru şeyi öğrenmenin ve bunu sevdiklerinle paylaşmanın ne zararı var? Seni niye rahatsız ediyor ki bu?”

Çok okuyorsun/araştırıyorsun : Aslında kahkaha atmak istediğim ve çoğunda kendimi tutamayıp güldüğüm bir tepki bu :D :D :D Ne zamandan beri okumak, araştırmak kötü oldu? :) “Keşke sen de biraz okuyup araştırsan ayrıca :) Ben sana cahil muamelesi yapıyor muyum, yapmıyorum. Sen niye beni bilgimle aşağılıyorsun ki güya :D “ Ha ayrıca şunu da eklemek istiyorum “doktorum bile bu kadar bilinçli bir gebe olmamdan çok mutluysa sana ne?!”

Epidural de mi almayacaksıııın? “Fesupannaaaallaaah! Milyon kere söylüyorum hala mı anlamadın? Sanki saklıyoruz sır gibi de yeni duydu.. Tekrar ediyorum: Süreç sağlıklı bir şekilde geliştiği müddetçe hiçbir müdahaleyi almayacağım, sadece epidural de değil, hiç birini! Bebeğim oksitosin ve endorfin yağmurunun altında travmasız gelecek dünyaya ve saatlerce bu hormonlarla birlikte sarılacağız birbirimize.. Ve ben eğer her şey sağlıklı gidiyorsa bu süreci nasıl en kolay ve huzurla atlatabilirim, nasıl bebeğimin yolculuğunu rahatlatabilirim ve onun bu dünyadaki ilk dakikalarında nasıl ona bir hoş geldin partisi yapabilirim bunları biliyorum. Anlayamadığınız ve cümlelerimin sürekli o bölümlerini es geçip sürekli vıdı vıdı ettiğiniz bir yer var ki tekrar vurgulamak istiyorum: süreç sağlıklı gelişiyorsa, tıbbi bir müdahaleye gerek gerçekten yok ise! Kafamıza göre gitmiyoruz yani, siz de taktir edersiniz ki bir de doktorum var benim :D

Niye elin karnında: “Ay sana ne! Ya o sırada bebeğimle bağ kuruyorum, ya da ona reiki veriyorum. Sana ne yaw!”

Niye elini karnında gezindiriyorsun: “Sana neeeee! Muhtemelen bir yere fazla vuruyor canımı acıtıyor ben de oraya elimi koyuyorum çekiyor. Niye sana açıklama yapmak zorundayım? Ayrıca yine yukarıdaki gibi onunla bağ kuruyor veya ona reiki veriyor da olabilirim. Sa-na-ne!”

İnşşşşallahhhh (?!) istediğin gibi olur: Şaşırmayın bazen gerçekten böyle imalı tepkiler alıyorum. Hatta bazen yakınlarımdan bile alıyorum ki yakınlığımızı sorgulatıyor bana.. Hani içinde böyle bi haset, böyle bi kötü enerji barındırdığını hissettiğin bir vurguyla… Karşısında diyecek söz bulamıyorum. “Yukarıda Allah var, bizim (ben ve Deniz) için ne planladıysa o olacak nasılsa; seni de aynı Allah’a havale ediyorum.”

Aslında en güzeli ne biliyor musunuz benim için? Yine araştırıp, yine kendi bildiğini, öğrendiğini, inandığını yapmak fakat bunu sadece eşinle ve doktorunla paylaşmak. Ama tabi dharma’m gereği başkalarına da faydam dokunsun, bilgiyi saklamayayım, paylaşayım deyince ağzı olan konuşmaya başlıyor. Üstelik ben bu paylaşımları “aman nazar değer paylaşmayayım” diye esirgeyebilirdim de..

Allah her kadına sağlıklı, huzurlu, keyifli ve bilinçli bir hamilelik versin ve bebekleri karınlarında huzur içinde büyüsün, dünyaya en huzurlu yollarla gelsin inşallah.. Aminn!

Hoşçakalın. Ben Deniz’e ninni söylemeye gidiyorum..

 Sonradan Ek Not: Ha bir de böyle tepkilerimi okuyup bana sükunet dersi veriyorlar ya ona da tilt oluyorum “sakiiiin..” diyerek :) Kızım eğleniyorum ben ne sakinliği :) Sen benim gibi sakin bi hamilelik geçir de şükret haline :) Tey Allaam..

:D

Bunları Okumuş muydunuz?

4 Responses to “Hamilelikte deli olduğum sorular/cümleler :)”

Leave a Reply